- 2025 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması “Zaman ve Mekan”
- CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik’i makamında ziyaret ettik
- Tuzla Kamil Abduş Gölü çevresinin yapılaşmaya açılmasına bilirkişi engeli
- Fikirtepe’de 2. etap dönüşüm planlarıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı
- Kalamış yat limanının özelleştirilmesi: Mahkememe oyçokluğuyla davayı reddetti
- Parkorman’ın imar planları iptal edildi
Samsun’da Onur Anıtı’na Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz
Kurtuluş mücadelesi ile özdeşleşerek ülkenin yeniden doğuşuna tanıklık eden Samsun’da; tarihin seyrini değiştiren kurtuluş meşalesinin yakılmasının ve milli mücadelenin ilk adımının atılmasının simgesi olarak görülen Onur Anıtı’na bir saldırı gerçekleştirildi. Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan ve “Onur Anıtı” olarak adlandırılan Atatürk anıtı, 29 Ekim 1931 tarihinde milli mücadelenin başladığı yerde konumlandırılmıştı.
Türkiye Cumhuriyeti’ni demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak, egemenliğin kayıtsız şartsız ulusun olduğu anlayışıyla kuran, demokratik, bağımsız, toplumcu, eşitlikçi ve ilerici yönetim anlayışını gelecek kuşaklara miras bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhuriyet mücadelemizi hedef alan bu çirkin saldırıyı kınıyor, başlatılan hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyumuzla paylaşıyoruz.
Değerli kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TMMOB MİMARLAR ODASI