- 2025 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması “Zaman ve Mekan”
- CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik’i makamında ziyaret ettik
- Tuzla Kamil Abduş Gölü çevresinin yapılaşmaya açılmasına bilirkişi engeli
- Fikirtepe’de 2. etap dönüşüm planlarıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı
- Kalamış yat limanının özelleştirilmesi: Mahkememe oyçokluğuyla davayı reddetti
- Parkorman’ın imar planları iptal edildi
Mimarlar Odası kuruluşunun 69. yılı ve Cumhuriyetimizin 100. yılında Anıtkabir’de
Kurulduğu tarihten bu yana çalışmalarını, ülke ve kamu yararına; kentlerin kimlikli, planlı ve sağlıklı gelişmesi hedefiyle yürüten Mimarlar Odası, 69. Kuruluş Yıldönümü ve Cumhuriyetimizin 100. Yılı dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı.
Anıtkabir’e yapılan ziyarette, çelenk bırakılarak saygı duruşunda bulunulmasının ardından, Genel Başkan Eyüp Muhcu Türkiye’deki tüm mimarlar adına Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Muhcu “Misak-ı Milli Kulesi”ndeki Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:
Cumhuriyetimizin kurucusu
Büyük devrimci
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,
Cumhuriyetle birlikte başlattığınız eğitim, bilim, kültür, sanat ve örgütlenme sürecinde çağdaş yapıya kavuşan Türkiye Mimarlar Odası’nın 69.yılı ve Cumhuriyetimizin 100.yılı dolaysıyla huzurlarınızdayız.
Köklü uygarlık birikimine sahip Ülkemizde; Cumhuriyet devrimi ve değerli kazanımları, özgün mimarlık mirası ve bellek değerleri çağdaşlaşma karşıtı “dogmatik, rantçı ve otoriter” bir anlayışla bilgisizce ve sistemli olarak yok edilmektedir.
İçinde bulunduğumuz karanlık bir döneme karşın; tarihin geriye döndürülemeyeceği bilinci ve inancı ile mesleki ve toplumsal çabalarımızı sürdürmekte kararlı olduğumuzu huzurlarınızda bir kez daha vurgulamak istiyoruz.
Derin saygılarımızla…
Eyüp MUHCU
TMMOB Mimarlar Odası
Genel Başkanı